Rejestracja: Mammografia:
33 480 22 33 721 808 014
695 415 290
Godziny otwarcia:
Poniedziałek - Wtorek: 7:30 - 18:00
Środa - Czwartek:7:30 - 16:00
Piątek:7:30 - 14:00

Poradnia onkologiczna

PORADNIA ONKOLOGICZNA  profilaktyka chorób piersi

Badania profilaktyczne piersi, diagnostyka i leczenie chorób piersi

W  przychodni Diagnomed lekarz onkolog przyjmuje pacjentów w zakresie chorób piersi, koncentruje się na badaniu i diagnozowaniu pacjentek z podejrzeniem nowotworów i kwalifikacji do ewentualnego leczenia. Diagnostyka piersi rozpoczyna się samokontrolą, którą każda kobieta niezależnie od wieku powinna wykonywać przynajmniej raz w miesiącu.

Samokontrola piersi jest więc ważnym elementem diagnostyki wykrywania nieprawidlowości w ich obrębie. Większość zmian nowotworowych wystepuje w postaci guzów zwykle ograniczonych, bezbolesnych, łatwo wyczuwalnych.

 

Niepokojące objawy i wskazania :

Zgłoś się do badania profilaktycznego jeśli wykryjesz jakąkolwiek zmianę, której wcześniej nie było, bądź nie jest się pewną samokontroli :

  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne przez dotyk w piersi lub pod pachą,
  • zmiana wielkości i kształtu piersi
  • zmianę koloru skóry piersi ( zaczerwienienia)
  • wciągnięcia skóry piersi lub brodawki
  • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
  • pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,
  • zmiany w obrębie brodawki piersi
  • ból w obrębie piersi
  • przebyty rak piersi
  • występowanie raka piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
  • stosowanie hormonalnej terapii zastępczej i antykoncepcji hormonalnej  (np. leczenie antykoncepcyjne, hormony w okresie przekwitania (HTZ) lub inne leki)
  • nosicielstwo mutacji genowych (głównie BRCA1 i BRCA2)

 

Jak zbadać swoje piersi ?

Samobadanie piersi można przeprowadzić na kilka sposobów. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w wykonaniu samobadania piersi:

1. Stań przed lustrem: Oglądaj uważnie swoje piersi w lustrze. Zwróć uwagę na ewentualne zmiany w kształcie, wielkości, kolorze skóry, zmarszczki czy zaczerwienienia. Zauważysz różnice między lewą a prawą piersią.

2. Unieś ręce: Unieś ręce nad głowę i obserwuj swoje piersi. Zwróć uwagę na zmiany, takie jak wciągnięcie skóry, wypukłości czy zmiany w konturze piersi.

3. Wykonaj badanie palpacyjne: Leżąc na plecach, umieść poduszkę lub złożoną rękę pod plecy, aby unieść piersi. Z drugą ręką delikatnie wyczuwaj swoje piersi. Możesz zacząć od góry i poruszać się palcami w kolistych ruchach, obejmując całą powierzchnię piersi. Zwróć uwagę na ewentualne guzki, zgrubienia czy niesymetryczność między piersiami.

4. Badaj też pachy: Nie zapomnij zbadać obszaru pachowej, ponieważ guzki mogą się tam również pojawić.

Pamiętaj, że samobadanie piersi nie zastępuje profesjonalnych badań radiologicznych, takich jak mammografia, ultrasonografia, biopsja. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości lub masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. On może zalecić dodatkowe badania lub konsultację specjalistyczną

Jakie badania moze zalecić lekarz :

Mammografia - Jest to rodzaj rentgenowskiego badania obrazowego, które umożliwia wizualizację wewnętrznych struktur piersi, w tym guzków, torbieli czy innych nieprawidłowości. Wykonywana jest przez kobietę - specjalnie przeszkolony starszy technik radiolog Magdalena Sowa, która umieszcza piersi pacjentki między dwoma płytami mammografu i delikatnie je ściskając, aby uzyskać wyraźny obraz. 

USG - ultrasonografia - jest to bezpieczne i proste do wykonania badanie polegające na przepływie fali ultradźwiękowej przez badany narząd, w tym przypadku gruczoł piersiowy. W USG piersi stosuje się głowicę liniową o wysokiej częstotliwości, rejestrując na monitorze obraz tkanki prawidłowej, bądź patologicznej, np. guzki lite (włókniakogruczolaki, raki...), guzy płynowe-torbiele, stany zapalne, itp.

USG piersi pozwala szybko i dość precyzyjnie, bez ujemnych skutków dla kobiety, wykryć patologiczne zmiany w piersi.

BCI - Biopsja cienkoigłowa aspiracyjna - jest to pobranie cienką igłą materiału komórkowego ze zmiany w piersi pod kontrolą monitora USG. Ocena mikroskopowa pobranego materiału, po odpowiedniej "obróbce", pozwala wykryć ewentualne komórki atypowe, np. nowotworowe, zapalne, itp.

 

 

Lek. med. Adam Matlak    specjalista chirurg onkolog