Dorośli
Przygotowanie do badania USG:
Prosimy o przyniesienie wyników poprzednich badań USG,TK,MR oraz skierowania.
Na badanie USG należy zabrać ze sobą skierowanie papierowe, nie dotyczy badań prywatnych.
Usg jamy brzusznej
Usg układu moczowego
Usg miednicy małej
- W dniu poprzedzającym badanie należy zachować lekkostrawną dietę (bez ciężkostrawnych smażonych potraw, surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa). Ostatni posiłek ok 6-8 godz przed badaniem.
- Pacjent przychodzi na badanie na czczo, nie pali papierosów, nie pije kawy i mocnej herbaty, nie żuje gumy do żucia.
- Pacjent przychodzi na badanie z pełnym pęcherzem (2 godziny przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki wody niegazowanej).
- Pacjenci przyjmujący leki – powinni przyjąć leki zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak niż 1 godz. przed badaniem.
Badanie w godzinach popołudniowych
Pacjent przychodzi na badanie po 6-8 godzinnej przerwie w jedzeniu (można zjeść rano lekki posiłek bez nabiału).
Pozostałe zalecenia jak wyżej.
Wskazane przybycie po wypróżnieniu.
Przygotowanie do badania RTG:
Przygotowanie do badań RTG: kręgosłupa lędźwiowego, stawów krzyżowo-biodrowych, kości ogonowej i jamy brzusznej
Dla uzyskania dobrego obrazu RTG i USG należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy oraz masy kałowe.
W tym celu: w dniu poprzedzającym badanie zastosować dietę lekkkostrawną, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa oraz napojów gazowanych. Nie jeść kolacji. W dniu badania bądź na czczo, nie pal papierosów oraz zadbaj o wypróżnienie (bez kawy i mleka) .
Na taki rodzaj badania należy zgłosić się w godz. od 07.30 do 11.00 .
Zdejmij metalowe przedmioty: Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty, takie jak biżuterię ( kolczyki, łańcuszki),spinki, i wszelkie elementy metalowe, klucze, zegarki czy aparaty słuchowe, ponieważ mogą one zakłócać i wpłynąć na wynik badania. Bielizna nie może mieć nadruków ani metalowych elementów, np. haftek.
Przygotuj odpowiednią odzież: W zależności od obszaru ciała, który ma być zbadany, możesz zostać poproszony o założenie specjalnej odzieży lub o zdjęcie części odzieży, która może zakłócać obrazowanie.
Przygotuj się na instrukcje technika: Technik wykonujący badanie RTG udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących pozycji ciała, oddychania lub innych czynności, które musisz wykonać podczas badania. Słuchaj uważnie i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Przeciwwskazania do badania RTG
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania RTG jest ciąża.
Przygotowanie do badania mammograficznego:
Jeśli miesiączkujesz, badanie najlepiej wykonać w pierwszej połowie cyklu.
Jeśli jesteś po menopauzie, możesz je wykonać w dowolnym dniu.
W dniu badania nie stosuj dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.
Na badanie zgłoś się w dwuczęściowym ubraniu, aby łatwo się było rozebrać do pasa by umożliwić wyraźny obraz obu piersi.
Ważnym elementem prawidłowo przeprowadzonej procedury badania radiologicznego jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań. Jeśli masz zdjęcia z poprzedniej mammografii na kliszach lub na płycie CD i/ lub wyniki z badań usg pamiętaj, aby wziąć je ze sobą. Przynieś także wypisy ze szpitala (jeśli pobyt miał związek z badaniem).
Ankietę, w której podasz niezbędne informacje dotyczące ciąży,
hormonalnej terapii menopauzalnej, przebytych operacji piersi
(ankietę otrzymasz przed badaniem lub możesz pobrać tutaj )
Przygotowanie do badania cytologicznego:
Przygotowanie do badania cytologicznego może obejmować kilka kroków. Oto ogólne wskazówki dotyczące przygotowania do badania cytologicznego:
1. Cytologię wykonuje się nie wcześniej niż dwa dni po zakończeniu krwawienia, a najpóźniej cztery dni przed kolejną miesiączką. Lekarze zalecają, aby przeprowadzić ją w 10.–20. dniu cyklu.
2. Unikaj stosowania środków antyseptycznych, kremów lub leków dopochwowych przez co najmniej 48 godzin przed badaniem, ponieważ mogą one wpływać na wyniki.
3. Nie uprawiaj seksu przez co najmniej 24 godziny przed badaniem, aby zapobiec wprowadzeniu obcych substancji do pochwy.
4. Przynajmniej na cztery dni przed planowaną cytologią nie stosuj irygacji pochwy, globulek dopochwowych ani tamponów, aby nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej przed badaniem podmyj się, używając delikatnego żelu do higieny intymnej o kwaśnym pH.
5. Jeśli masz okres menstruacyjny, najlepiej unikać badania cytologicznego w tym czasie, ponieważ obecność krwi może wpływać na wyniki. Jeśli jednak nie jest to możliwe, skonsultuj się z lekarzem, który może zdecydować o kontynuacji badania.
6. Cytologii nie należy przeprowadzać w przypadku infekcji bakteryjnej pochwy i stanów zapalnych. Jeśli masz jakiekolwiek infekcje lub stan zapalny w okolicy genitalnej o których mogą świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie lub plamienia. W pierwszej kolejności powinno się je wyleczyć i dopiero wtedy wykonać badanie.
7. Przed badaniem zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego, aby ułatwić wykonanie badania.
8. Jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy badanie cytologiczne jest odpowiednie w Twoim przypadku.
Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed badaniem, aby uzyskać dokładne informacje i wskazówki dotyczące przygotowania do badania cytologicznego. Lekarz może również udzielić dodatkowych instrukcji, jeśli masz specyficzne potrzeby lub warunki zdrowotne.